A magyar uniós elnökség alatt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elnököl az Európai Unió Tanácsának statisztikai munkacsoportjában, melynek kiemelt célja az Európai Statisztikai Rendszer jövőbeli célkitűzéseinek kialakítása. Ehhez fontos sarokpont volt az uniós statisztikai jogszabály módosítása, amelyet az Európai Parlament és a Tanács is elfogadott, és amely december 6-án megjelent. A jogszabálymódosításnak köszönhetően a nemzeti statisztikai hivatalok könnyebben hozzáférhetnek majd a vállalkozások és a közigazgatás által tárolt adatokhoz.
A magyar uniós elnökség keretében, magyar részvétellel jött létre megállapodás az Európai Bizottság és a Norvég Alap országai között az alap forrásainak felhasználásáról – tudta meg a Szabad Európa. Még idén megkezdődhetnek a kétoldalú tárgyalások Norvégiával a 2021 óta felfüggesztett alap újraindításáról.
A magyar uniós elnökség egy rendkívüli Coreper II ülést hívott össze, hogy a tagállamok egyezzenek meg egy hivatalos levél elküldéséről, amely Szerbia felkészülését sürgetné a csatlakozási tárgyalások következő szakaszára, ám több ország ellenállásba ütköztek.
A mai kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, hogy ha nem oldódik meg szeptemberig a Lukoil-ügy, akkor ellátási problémák is lehetnek Magyarországon, és az üzemanyagok árát is érintheti a helyzet. A kormány a Bizottsághoz fordult, ha nem sikerül megoldást találni, a kormány lépéseket tesz. Az Európai Bíróság bírságával kapcsolatban elmondta, hogy a kormánynak nincs választása, be kell azt fizetni, az ítéleg végrehajtásáról egyeztetést kezdeményeztek a Bizottsággal: ha nem sikerül megállapodni, annak a többi uniós ország issza meg a levét Gulyás szerint. Emellett szó volt a leendő magyar biztosról, a kínai hitelről, családtámogatásról, valamint a légitársaságok késéséről is.
Szokatlan időpontban és Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszterrel kiegészülve tart Kormányinfót Vitályos Eszter kormányszóvivő és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.
A magyar EU-elnökség legfőbb célja az uniós versenyképesség helyreállítása – jelentette ki Varga Mihály a magyar soros elnökség első pénzügyminiszteri tanácskozását (ECOFIN) megelőzően Brüsszelben. A találkozón emellett a tőkepiaci unió és az uniós gazdaságirányítás voltak még napirenden.
Litvánia kormányzata úgy döntött, hogy Magyarország Oroszországgal kapcsolatos álláspontja miatt csökkenti politikai részvételi szintjét az Európai Unió Tanácsának a magyar soros elnökség által szervezett informális rendezvényein - jelentette be Zygimantas Pavilionis, a litván parlament külpolitikai bizottságának elnöke újságíróknak nyilatkozva pénteken. Svédország is hasonló lépésre készül a jelek szerint, és más országok is ezzel fenyegetnek. Közben a német külügyminisztérium jelezte: Magyarország soros EU-elnökségének első 12 napja alatt jelentős károkat okozott.
Orbán Viktor miniszterelnök múlt heti, egyoldalú moszkvai látogatása az Európai Tanácsa jogi szolgálata szerint az uniós szerződések megsértése. Az utazás, amelyet a magyar kormány az Oroszország és Ukrajna közötti béketárgyalások előmozdításával indokolt, heves bírálatokat váltott ki az EU és a NATO szövetségeseitől, akik egyértelművé tették, hogy a kormányfő hiába az EU soros elnöke, nem az államszövetség képviseletében járt el a múlt héten.
Magyarország a soros európai uniós elnöksége idején is minden meg fog tenni annak érdekében, hogy elkerülhető legyen a kereskedelmi háború Kínával, mivel az súlyos károkat okozna a kontinens számára - figyelmeztetett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vasárnap Budapesten.
Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter, illetve Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációs államtitkár kedden bemutatta a július 1-jétől december 31-ig tartó magyar európai uniós elnökség programját, illetve az elnökség hét fő prioritását.
A kínai köztévének nyilatkozott Orbán Viktor. A kormányfő többek között a Magyarországon befektető kínai cégekről és a világ erőközpontjának megváltozásáról beszélt, de azt is hangsúlyozta, hogy a féléves uniós elnökség alatt egyik feladata a Kína és az Európai Unió közti kereskedelmi kapcsolatok javítása lesz - írja a 444.hu.
Az uniós magyar elnökség egyik legfontosabb témája lesz a kohéziós politika jövőjéről szóló vita - mondta Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter csütörtökön a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szervezésében zajló első Kohéziós Csúcstalálkozón.
Az Európai Bizottság foglalkoztatásért és szociális ügyekért felelős biztosa, Nicolas Schmit, kritizálta Magyarországot, kiemelve a munkaerőpiaci kihívásokat és a gyenge szociális párbeszédet. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium határozottan visszautasította a kijelentéseket, elmondva, hogy semmilyen egyeztetés nem történt a biztos és az illetékes tárca között. A minisztérium hangsúlyozta a kormány aktív szerepvállalását a szociális párbeszédben, a minimálbérek emelésében, valamint a munkaerőpiaci tartalékok aktivizálásában és a digitális készségek fejlesztésében.
Orbán Viktor miniszterelnök és kormányának tagjai szerdán részt vettek a 2024. második félévi magyar EU-elnökség tanácsi formációit elnöklő miniszterek felkészítő fórumán a Karmelita kolostorban - tájékoztatta az MTI-vel Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
A múlt héten az Európai Bizottság új javaslattal állt elő a szervezet egyik legvitásabb ügyében. A szervezet kvótákat akar meghatározni, az ezt elutasító tagállamoknak bevándorlónként 22 000 eurót kellene fizetnie.
Magyarország 2024-ben veszi át a kormányt az Európai Unióban, a kormány pedig meghatározza, hogy kik és milyen feladatokat vállalhatnak majd jövő júliustól. Varga Judit és Rogán Antal miniszterek felelnek majd a lebonyolításért.
A miniszterelnök jelentette be, megelőző lépéseket tesznek.
A vámok hatással lehetnak a gazdasági növekedésre is.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?